ROBOTRAK’22 YARIŞMASI

Yarışmanın Adı

 

ROBOTRAK’22 YARIŞMASI

ROBOTRAK’22 Yarışması Nedir?

2015 yılından beri Trakya Üniversitesi tarafından düzenlenen ve 2019 yılından beri kapılarını Trakya Üniversiteler Birliği’ne açan yarışmanın bu yılki organizasyonunu Trakya Üniversitesi ITDC Topluluğu ve Ar-Ge Bilişim topluluğu ile bilikte yapıyor.. Birlik Üyesi üniversitelerin iştiraki ile 2019 yılında daha fazla katılımlı ve prestijli bir hale gelen “Ulusal Robot Yarışması ve Teknoloji Sergisi”nde, ülkemizin dört bir yanından 350 katılımcı yer alırken, sergilenen robot ve tasarımlara ulusal basının da ilgisi yoğun oldu.

Kategoriler

1- Mini Sumo
2- Çizgi İzleyen
3- Otonom Tarım Aracı
4- İHA Yarışı
5- Model Hava Aracı Tasarımı
6- Teknoloji Tasarım Projeleri

Ödül Miktarı

Toplam ödül 30.000 TL

Yarışmanın düzenleneceği yer

Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi

Rektörlük Binası / EDİRNE

Yarışmanın Tarihi

25 Mayıs 2022

 

Nasıl Başvurabilirim?

Aşağıdaki adresten kaydınızı yapabilirsiniz.

https://robotrak.trakya.edu.tr/forms/2022-kayit

Kurallar

ROBOTRAK’22 YARIŞMA KURALLARI (15.03.2022)
(Kurallar ile İlgili Değişiklik Yapılabilir. Lütfen Kontrol ediniz!)

KATEGORİ ÜST KURALLARI

 

v  Herhangi bir katılım şartı aranmaksızın tüm kategoriler yarışmak isteyen herkese açıktır.

v  Yarışmaya katılan tüm ekiplere masa ve elektrik desteği sağlanacaktır.

v  Robot sıralamaları yarışma günü kura ile kararlaştırılacak ve ilan edilecektir.

v  Robotlarda kullanılan bataryalar rakip robota, piste ya da kendisine zarar vermeyecek şekilde yerleştirilmelidir.

v  Organizasyon süresince alanda roboTrak'22 düzenleme kurulu tarafından fotoğraf çekimi ve video kaydı yapılacaktır. Bu konu hakkında yarışmacılardan gelen itirazlar dikkate alınmayacaktır. Yarışmacılar bu konu hakkında telif iddia edemezler.

v  Organizasyonda yarışacak robotlar güç ihtiyaçlarını üzerlerinde bulundurmalıdır.

v  İsminde aşağılayıcı, hakaret edici, ahlak dışı sözler içeren robotların kayıtları organizasyon sırasında onaylanmayacaktır. Kayıt esnasında olası bir uyarı ile robot isminin yarışmacı tarafından değiştirilmesi istenecek, robot uygun bir isim ile yeniden kayıt edilebilecektir.

v  Robotlar için resmi web sitesi üzerinden ön kayıt yaptırılması zorunludur. Ön kayıt işlemi yapılmayan robotların kesin kayıtları yapılamaz. Kesin kayıt işlemleri etkinlik takviminde yer almaktadır.

v  Pistler %5 tolerans ile üretilmektedir. Robotların bu duruma göre tasarlanması gereklidir.

v  Hakemlere yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır. İtirazlar Kriz Masası’na dilekçe ile yapılacak ve Kriz Masası tarafından değerlendirilecektir. Kriz Masası’nın verdiği kararlara itirazlar kabul edilmez.

v  Pistlerin konumları, ışıklandırma ve ses seviyeleri robotların etkilenmeyeceği şekilde planlanmıştır. Bu konularda gelen itirazlar dikkate alınmayacaktır.

v  Yarışmalar esnasında herhangi bir sebeple pistlere zarar veren robotlar bulundukları yarışmadan elenir.

v  Robotlar dayanıklı şekilde tasarlanmalıdırlar. Yarışmalarda kullanılan sistemlerin robotlara zarar vermesi durumunda sorumluluk roboTrak'22 düzenleme kurulu’na ait değildir, itirazlar değerlendirilmez.

v  Yarışma kuralları altında belirtilen robot özelliklerini sağlamayan robotlar yarışmalara kesinlikle katılamazlar.

v  Robotunu yarıştıracak yarışmacılar kimlik kartlarını ve robot etiketlerini hakeme ibraz etmek zorundadır.

v  Yarışmalardan önce veya sonra, rakibi veya hakemi aşağılayıcı hareketlerde bulunan yarışmacılar katıldıkları bütün yarışmalardan elenir.

v  Kategori kurallarında belirtilmeyen bütün durumlarda tek yetkili yarışma hakemleri ve teknik koordinatördür.

v  Sıralamayı etkileyebilecek bir durumda yarışma hakemi yarışmacılara sormadan bir robotu ya da tüm robotları tekrar yarıştırabilir.

v  Organizasyon boyunca katılımcıların kişisel eşyalarının güvenliğinden düzenleme kurulu sorumlu değildir.

v  Organizasyon genelinde Kategori Üstü Kurallar dışında “Genel Kurallar” da geçerlidir.

v. Ön kayıt işleminden sonra yarışma yer alacak robot ve tasarımların fotograf ve özelliklerinin içeren raporu robotrak@trakya.edu.tr adresine göndermeleri gerekmektedir. Aynı veya tip projeleri bu esnasda elenecek sadece onay verilen projeler yarışacaktır.

v. Yarışmaya hak kazanan projeler web sitesinde ilan edilecektir.

v  Kayıt esnasında kontrolleri yapılan robota sonrdan eklenti yapılamaz , eğer yarışma esnasında bir ekleme tespit edilirse robot diskalifiye edilir.

v. Aynı kişi yada grup aynı kategoride birden fazla derece alırsa sadece en yüksek derece aldığı kategorinin ödülünü alır. 

UYARI: Kategori üstü kuralları okumak yarışmacının sorumluluğundadır. RoboTrak'22 düzenleme kurulu tüm kuralların değişim hakkını saklı tutar. Son ana kadar kontrol etmek yarışmacının sorumluluğundadır.

 

Programla ilgili her türlü konuda tto@arel.edu.tr adresine ulaşarak ve “Arel -Teknoloji Transfer Ofisimizi” ziyaret ederek proje hazırlık/başvuru sürecinde uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

ArelTTO Ekibi