Beşerî ve Sosyal Kalkınma Araştırmaları Destek Programı Başvuruları Başladı!

Çağrının Adı

Beşerî ve Sosyal Kalkınma Araştırmaları Destek Programı 

Çağrının Kapsamı / Amacı

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), kardeş, akraba ve soydaş toplulukların kalkınmalarına yönelik bilimsel araştırmaları desteklemek amacıyla “Beşerî ve Sosyal Kalkınma Araştırmaları Destek Programı”nı başlattı.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB); ülkemiz ile tarihi, dini, siyasi, coğrafi ve kültürel derin bağlara sahip toplulukların beşerî ve sosyal kalkınmalarına yönelik kapsamlı bilimsel araştırmaları desteklemek amacıyla “Beşerî ve Sosyal Kalkınma Araştırmaları Destek Programı”nı (BESKAP) hayata geçirdi.

Program kapsamında yapılacak araştırmaların kardeş topluluklar ve Türkiye tarafından gerçekleştirilecek politikalar için yol gösterici olması hedefleniyor.  Bu çerçevede, politika belgesi niteliğinde ve yol haritası oluşturacak araştırmalara öncelik verilecek.

Destek Kapsamı ve Miktarı

BESKAP için başvurular bireysel araştırmacılar arasından seçilecek. Bu kapsamda; yüksek lisans ve doktora öğrencileri, lisans mezunu bireysel araştırmacılar ve doktor unvanına sahip serbest araştırmacılar veya akademisyenler programa başvuru yapabilecek.

Programa Türkiye ve yurtdışındaki araştırmacılar ikili veya çoklu ortaklıklar kurarak başvurabilecek. Dernek, vakıf vb. tüzel kişiliklerin programa başvuruları kabul edilmeyecek. 

Türkiye Bursları kapsamında hâlihazırda öğrenim gören öğrenciler de bu programa başvuramayacak.

Türkiye’de eğitimini tamamlamış ve ülkesine dönmüş Türkiye Mezunlarının başvuruları ise kabul edilecek.

Bir araştırma projesine en fazla 20.000 TL destek verilecek. 

Programa İlişkin Öncelikli Konular

  • Kurumsal Ayrımcılıklar,
  • Anadil Eğitim Hakları,
  • Eğitimde Fırsat Eşitliği,
  • Sivil Toplum Araştırmaları,
  • Medya Analizleri,
  • Sosyolojik ve Demografik Araştırmalar ve
  • Türkiye Mezunları olarak belirlendi.

Programa Nasıl Başvurabilirim?

Programa başvuracak adayların ytb.gov.tr/beskap adresi üzerinden ön başvuru ve BESKAP Araştırma Formu doldurmaları gerekiyor. Ardından ise adaylar BESKAP araştırma formu ve ytb.gov.tr/beskap adresinde belirtilen bilgileri beskap@ytb.gov.tr adresine göndermeleri gerekiyor. Programa ilişkin detaylı bilgiler yine beskap@ytb.gov.tr adresinde yer alıyor.

Son Başvuru Tarihi

Öncelikle programa başvurular iki dönem halinde alınacak. Birinci dönem  başvuru süreci başladı ve 7 Mart 2022 tarihine kadar devam edecek. İkinci dönem başvuru tarihleri ise 28 Mart 2022- 30 Mayıs 2022 olarak belirlendi.